photo740284

Detaylı değerlendirme üzerine Ji-hong… Gerçekten iyi bir öğretmen değil. Kesinlikle havalı. Ama adamın tavsiyeleri faydalı bir şeyler yerine sık sık birbiriyle çelişen basmakalıp sözlerle dolu. En önemlisi, konu sorumluluk alma fikrine geldiğinde Ji-hong gerçekten kötü. Ekranda göründüğü sürenin çoğunu her çeşit kişisel hatayı gizlemek ya da önlemeye harcamakla geçiriyor. Bu doğru bir örnek oluşturmuyor, buna rağmen şans eseri “Doctors”taki bayan karakterler kendilerini kurtarabiliyorlar.

Hye-jeong ise, beklenildiği üzere, gerçek bir süvari. Zaten erdemli yaşamaya karar veren Hye-jeong son çekişmenin ardından yaşanan büyük kazanın sorumluluğunu, 3 kız arasında en az sorumlunun kendisi olduğunu bildiği halde, üstüne alıyor. Bu daha önceki bölümde Hye-jeong’u incelerken gördüğümüz özverili davranışla aynı, ve genel olarak ne kadar cesur bir kız olduğunu dikkate alırsak, bu davranış ona çok uyuyor. Soon-hee ve Seo-woo’nun Hye-jeong’un kendini feda etmesine verdikleri tepkiler aynı zamanda onların karakterlerini de ortaya koyuyor, ve aile baskısıyla insani sorumluluk arasındaki o tuhaf bölgeyi gösteriyor.

Aslında, insani sorumluluk burada derinlemesine inceleniyor, eminim ki bu hikayenin genel anlatımı her zaman daha iyisi için olmasa da böyle olacak.

Bu bölümdeki olaylar şunu gösteriyor: Hasta bir insan iradesiyle kısmen de olsa kendini iyi edebilir, ve eğer bir ameliyat iyi gitmezse bir doktoru başarısızlıktan kişisel olarak sorumlu tutmak mantıklıdır. Bu gerçekten de hiç adil bir yaklaşım değil sadece biz sahneleri gördüğümüz için anlamlı geliyor ama Hye-jeong görmüyor.

Bunların çoğu, yapım ekibinin bazı karakterleri açıkça kötü yapmak istemesinden kaynaklanıyor. Anlaşılabilir olsa da bu biraz umut kırıcı. “Doctors” Seo-woo’yu o yöne gitmesi en muhtemel karakter olduğu halde açık biçimde düşman yapmadığı için etkilenmiştim. Demek ki Lee Seong-kyeong oldukça iyi bir değerde.

Sonuç olarak “Doctors” doktorluğun etik konularında az da olsa hatalı araştırma durumuna karşı tamamen güçlü olabilmek için kendini geliştirirken ana karakterlerin merkezde olduğu, birbirinden farklı hikayelerini ele alıyor. Ji-hong’un yapmak istediği işten ayrılmaya zorlanıp aslında daha iyi olduğu işi yapabilecek olması ilgi çekici bir zıtlık, bu arada Hye-jeong güçlü kalkanları sayesinde kadere karşı koyuyor. Bu hikayenin ilerleyip sonuca varabileceği onlarca yol var.

Kaynak: @hancinema

Çeviri: Lepisteseel@PSHTurkey

BLOGDAN YAZI ÇIKARMAK YASAKTIR!!!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s